SABEV ( Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı ) 'den bilgilendirme :

Aile Birleşimi ve 10.07.2014 tarihli Avrupa Adalet Divanı Kararına istinaden A-1 Sınavı ile ilgili güncel bilgiler

 

2007 yılından itibaren Almanya’da aile birleşimi ile ilgili yeni yasal düzenlemeler yürürlüğe konuldu.

Aile Birleşimi ile Almanya’da yaşayan eşlerinin yanına gitmek isteyen kişilere, vize başvurusu esnasında başlangıç düzeyi olan A1 derecesinde Almanca bildiğini ibraz etmek zorunluluğu getirildi.

Avrupa Adalet Divanı 10.07.2014 tarihinde daha önceki yıllarda yapılan bir başvuruya istinaden, Almanya’da yürütülen dil sınavı zorunluluğunun Türkiye, Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşmalarına ters düştüğü kararını verdi. Bu karar Almanya’da işçi veya işveren olarak yaşayan Türklere hukuki yaptırımların daha da arttırılmasına engel teşkil etmektedir. Bu karar sadece birebir olayları kapsamaktadır.

Avrupa Adalet Divanı karar açıklamasında; 2007 de alınan bu sınav zorunluluğu kararının, Entegrasyonu (uyumu) sağlaması bakımından önemli teşviklerden biri olduğunu, ancak Almancanın Almanya’ya göç etmeden önce öğrenilmesinin çok güç olduğu bazı istisnai durumlarda dahi, dil öğrenme zorunluluğunu mecburi tutmasını doğru bulmadığını açıklamıştır. Herhangi bir istisnaya izin vermemesi, yürütülen bu yasaya çok uygun doğru bir uygulama olarak bakılmasını güçleştirdiğini belirtmiştir.

 

Vize alabilmek için hala A1 düzeyinde Almanca öğrenmeye/A-1 Sertifikasına ihtiyacım var mı ?

 

Evet, alman makamları daha öncede uyguladıkları gibi, vize vermek için, A-1 Sertifikasını talep ediyorlar. Federal Alman Hükümeti alınan bu kararı çok sıkı bir şekilde inceliyor. Alman yetkili makamları Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı eşin yanına gidecek olanlardan da A1 talep etmektedir. Avrupa Adalet Divanı yürürlükte olan bu yasayı tamamen gereksiz görmemektedir.

Ağır mağduriyet durumlarında Almanya’ya gitmeden önce Türkiye’de Almanca öğrenme zorunluluğunun olmasını değerlendirmiştir/eleştirmiştir. Eğer birebir davalarda özel durumlar söz konusu ise, A1 zorunluluğunun bu durumda talep edilip edilmeyeceği kontrol edilecektir.

 

Dil Kursuna devam etmeli miyim ?

 

Almanya’da başarılı olmak isteyen kişilerin çok iyi şekilde dile hakim olmaları gerekmektedir. Kalifiye bir meslek sahibi olmak isteyenler, iyi düzeyde Almanca bilmek zorundadır. Çocuklarının okulda kreşte başarılı olmasını isteyen ebeveynlerin iyi düzeyde Almanca bilmeleri önemlidir. Almanya’da başkasına bağımlı olmak istemeyen kişilerinde gittikleri ilk aylarda Almancayı iyi bir şekilde konuşmaları gerekmektedir. Almancayı sınavı geçmek için değil, Almanya’da daha iyi şartlarda yaşamak için öğreniyorsunuz. Almanya’ya göç etmeden önce başlangıç düzeyinde olsa dahi Almanca biliyor olmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Hatta gitmeden önce ilk etapta A2 düzeyinde (veya daha fazla) öğrenmeniz çok yardımcı olacaktır. Bu şekilde Entegrasyon kursuna (uyum kursuna) başladığınız takdirde çok daha başarılı olacaksınızdır. Almanca öğrenmek kolay değil. Türkiye’de bir çok yerde çok iyi hizmet veren Almanca kursları bulunmaktadır. Doğru kursu bulmanız için gereken yardımı yapmaya sizi yönlendirmeye yardımcı olabiliriz. Maalesef bu kursun bedelini kendiniz ödemek zorundasınız. Buna Almanya’da ki geleceğiniz için iyi bir yatırım olarak bakabilirsiniz.

Aile Birleşimi için Vize alıp bir an önce Almanya’ya gitmek istiyorsanız, bu sınavı geçmeniz gerekmektedir. Dil sınavından muaf olmak için ağır mağduriyet durumu söz konusu diye, başvuruda bulunmak pek bir sonuç vermeyecektir. Sınavdan muaf olmak için ağır mağduriyet var talebi ile başvuruda bulunursanız dış temsilcilikler bunun doğruluğunu kontrol edecektir. Bu süreç muhtemelen kısa sürmeyecektir. Sizin ağır mağduriyet var diyerek düşündüğünüz koşullar, büyük bir olasılıkla dış temsilcilikler açısından/tarafından kabul görmeyecek ve A1 sertifikasız vize başvurunuz ret edilecektir. A1 düzeyinde Almanca öğrendiğini ibraz edemeyen kişilerin vize başvurusu Almanya’da yabancılar dairesi tarafından kabul edilmeyecek olduğundan konsolosluğun veya elçiliğin vize verme hakkı bulunmamaktadır. A1 Sertifikanız olmadan Almanya’ya gitmek istediğinizde yasal yollara başvurmanız yani dava açmanız gerekmektedir. Açtığınız bu davanın ne şekilde sonuçlanacağına dair tahminde bulunmanın güç olmasının yanı sıra, açtığınız bu dava da muhtemelen yıllarca sürecektir. Dava açmak için kendinize bir avukat tutmanız gerekir ki, bu da oldukça pahalıdır. Avukat için vereceğiniz parayla bir Almanca kursuna gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Almanca öğrenerek A1 Sertifikası almak çok kolay olmasa dahi, Almanya’ya en kısa sürede gitmenin tek yoludur.

 

ÖNEMLİ:

Almanya’da ki hayatınıza kendinizi zamanında hazırlayın

-Almanya’da mesleki açıdan nasıl başarılı olabilirsiniz?

-Almanya’da iyi bir aile nasıl kurabilirsiniz? Çocuklarınızın nelere ihtiyacı olacak?

-Nasıl en kısa sürede Almanya’da kendinizi memleketinizde hissedersiniz?

 

“Yeni Ülkenize Hazırlıklı Gidin” projesi bu konuda gereken desteği size ücretsiz olarak verecektir.

 

Önemli Bilgiler:

Almanya’da bulunan Yabancılar Dairesi onay vermeden, burada bulunan elçilik veya konsolosluğun Aile Birleşimi için size vize verme yetkisi bulunmamaktadır. Bu süreçte bir takım aksilikler olabilmektedir. Bu sebepten dolayı Aile birleşimi yaparak gelecekte Almanya’da yaşayacağınız bölgedeki Göçmenler-Danışma Merkezi ile birlikte çalışıyoruz. Göçmenler danışma merkezi siz daha evraklarınızı elçiliğe teslim etmeden, yabancılar dairesi ile iletişime geçmektedir. Bu size evraklarınızı muntazam bir şekilde, eksiksiz teslim etme kolaylığı çıkabilecek sorunları önceden bilmenizi bunları halletmenizi sağlayarak daha kısa sürede vizenizi almanızı sağlayacaktır.

 

Saygılarımızla,

“Yeni Ülkenize Hazırlıklı Gidin” “Yeni Ülkenize Hazırlıklı Gidin” - Hukukçu Jürgen Blechinger Nevriye Kayış

Proje Genel Koordinatörü Türkiye Proje Koordinatörü - Hukukçu Jürgen Blechinger Nevriye Kayış